list-of-‘fallen’-mps after-npp-parliamentary-primaries

The governing New Patriotic Party (NPP) on Saturday, June 20, 2020, organised the second leg of its parliamentary primaries, this time in constituencies the party has sitting Members of Parliament.

Although some of the MPs triumphed in the primaries, some were defeated.

In the Western Region, four incumbents MPs failed to secure the simple majority votes to win their primaries.

In the Upper West Region, three MPs were defeated in the primaries.

About six MPs also lost their parliamentary bids in the Ashanti Region.

About eight MPs also were defeated in the Eastern Region.

Below is the list of the MPS who lost:

Greater Accra Region

Nana Akua Owusu Afriyieh – Ablekuma North


Vincent Sowah Odotei – La Dadekotopon


Ahmed Arthur – Okaikwei South


Kofi Brako-Tema Central


Alhaji Habib Saad-Bortianor Ngleshie Amanfro

Ashanti Region

Daniel Okyem Aboagye – Bantama Constituency


Kwabena Owusu Aduomi – Ejisu Constituency


Collins Owusu Amankwah – Manhyia North Constituency


Ben Abdallah Banda – Offinso South Constituency


Kennedy Kankam – Nhyiaeso Constituency


Kwame Asafu-Adjei – Nsuta/Kwamang/Beposo

Central Region

Anthony Effah – Asikuma-Odoben-Brakwa


Abraham Odoom – Twifo Atti Morkwa

Western Region

Joe Mensah – Kwesimintsim constituency


Ato Panford-Shama Constituency


Alex Agyeku-Mpohor Constituency


Patrick Bogyako Kwame Saime- Amenfi East Constituency

Upper East Region

Joseph Kofi Adda – Navrongo Central Constituency

Upper West Region

Godfred Bayong Tangu-Wa East Constituency


Patrick Adama-Sissala West


Ridwan Abass-Sissala East

Eastern Region

Mark Assibey-Yeboah – New Juaben South Constituency


William Agyapong Qauitoo – Akim Oda Constituency


Seth Kwame Acheampong – Mpraeso constituency


Ama Sey- Akwatia Constituency


Opare Ansah – Suhum Constituency


Kwabena Ohemeng- Tinyase Kade Constituency


Seth Akyeampong- Mpraeso Constituency


Robert Kwasi Amoah – Achiase Constituency

Northern Region

Alhaji Wahab Wumbei – Tolon Constituency


Charles Bintin – Saboba Constituency

Bono Region

Dr. Kwabena Twum Nuamah – Berekum East Constituency


Kwasi Sabi – Dormaa East Constituency

North-East Region

Dr. Sagre Bambangi – Walewale Constituency

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here